ARTYKUŁYPOLECANE

Programy profilaktyczne

Samorząd Płocka złożył wnioski o dofinansowanie nowych programów profilaktycznych dla mieszkańców. O szczegółach poinformował prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

– Do programów już realizowanych, finansowanych z budżetu miasta, chcemy dołożyć kolejne – mówił prezydent podczas konferencji prasowej. – Dlatego staramy się o dofinansowanie na trzy programy, które będą skierowane do kobiet.

Pierwszy z projektów dotyczy profilaktyki osteoporozy. Planowany termin realizacji to lata 2023-2025, a skorzystać mogłoby ponad 4,3 tys. kobiet od 40 roku życia. Zakres projektu obejmuje m.in. wykonanie, przy użyciu narzędzia FRAX, oceny ryzyka wystąpienia poważnych złamań osteoporotycznych oraz pomiar gęstości kości z wykorzystaniem badania densytometrycznego.

Wniosek o dofinansowanie ratusz złożył w lutym w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia. Całkowity przewidywany koszt realizacji programu to ponad 920 tys. zł, a kwota dofinansowania to 738 tysięcy.

W ramach drugiego z planowanych programów – profilaktyki nowotworów piersi – około 215 kobiet w wieku 35-49 lat skorzysta z badania USG. Każda z nich otrzyma opis badania, a w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości będzie  poinformowana o możliwości dalszej diagnostyki i leczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Planowany termin realizacji to druga połowa tego roku. Koszt całkowity programu to 34 400 zł, a ratusz wnioskuje o 30 tys. zł dofinansowania.

Trzeci z programów to profilaktyka nowotworów skóry u mieszkanek Płocka. W planach jest badanie przy użyciu dermatoskopu dla 215 kobiet należących do tzw. grupy ryzyka (mających jasną karnację, podatnych na występowanie poparzeń słonecznych i posiadających znamiona na skórze). W tym przypadku nie ma ograniczeń wiekowych. Koszt całkowity, podobnie jak w przypadku wspomnianego wcześniej programu, to 34 400  zł. Taka sama jak wyżej jest również kwota dofinansowania, o którą wnioskuje miasto i planowany termin realizacji.

Wnioski o dofinansowanie programu profilaktyki raka piersi i nowotworów skóry ratusz złożył do Samorządowego Instrumentu Wsparcia Zdrowia Kobiety „Mazowsze dla zdrowia kobiety 2023”. Jest to pierwsza edycja autorskiego programu samorządu województwa mazowieckiego.

Realizacją programów, jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, zajmą się placówki wybrane przez urząd miasta. Kobiety, które zechcą wziąć udział w projekcie, będą mogły zgłaszać się bez skierowania bezpośrednio do przychodni wykonujących badanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *