ARTYKUŁY

Toaleta to nie śmietnik

Od listopada ub. roku  „Wodociągi Płockie” Sp. z o.o. prowadzi w płockich szkołach podstawowych kampanię edukacyjną pn. „Toaleta to nie śmietnik”. Jej celem jest uświadomienie młodym mieszkańcom, jak duży wpływ na prawidłowe działanie systemu kanalizacji i wodociągów mają nasze codzienne złe nawyki.

Do tej pory lekcje zostały przeprowadzone w 14 szkołach dla blisko 1000 uczniów klas I-III. Zajęcia odbywają się w formie zabaw i konkursów. Przy pomocy specjalnego modelu uczniowie mogą zobaczyć, jak w uproszczony sposób działa kanalizacja. Podczas spotkań prezentowany jest również film „Zmień nawyki”, nagrodzony w – zorganizowanym w ramach unijnego projektu,  konkursie na najbardziej kreatywny i ciekawy materiał filmowy w temacie „Toaleta to nie śmietnik”, autorstwa Leonarda Laskowskiego.

– Chcemy uświadomić uczniom, jak ważne dla nich i miasta jest przemyślane korzystanie z urządzeń sanitarnych w naszych domach. Stawiamy na dobrą zabawę, bo dzieci w takiej formie o wiele szybciej przyswajają wiedzę i pobudzają wyobraźnię. Chcemy, by wiedziały, jakie są skutki wrzucania do toalety przedmiotów, które nie powinny do niej trafić. Widzimy, jak dzieciaki aktywnie uczestniczą w zajęciach, a zdobytą wiedzę przekażą dalej rodzicom, dziadkom i sąsiadom. Niezmiernie nas to cieszy. – mówi prowadząca zajęcia Aleksandra Pokorska z Wodociągów Płockich.

Wciąż wiele osób traktuje toaletę, jak kosz na śmieci. Co miesiąc z sieci kanalizacji sanitarnej Wodociągi Płockie wyjmują ponad 59 ton skratek (największych zanieczyszczeń mechanicznych, ich nazwa pochodzi od krat, na których są zatrzymywane). W ciągu roku jest ich ponad 700 ton! W konsekwencji narażone na zanieczyszczenia jest środowisko naturalne. Dodatkowo dramatycznie rosną koszty związane z usuwaniem awarii kanalizacyjnych oraz unieszkodliwianiem odpadów trafiających do oczyszczalni ścieków. Koszty ponoszone są przez wszystkich mieszkańców Płocka w opłatach za ścieki.

– Dzieci z wielkim zainteresowaniem brały udział w zajęciach. Przyznam szczerze, że sama nie spodziewałam się ile odpadów trafia do  naszych toalet. Moim zdaniem, to bardzo ciekawe lekcje, które dostarczają dużo wiedzy najmłodszym mieszkańcom naszego miasta – Joanna Trzaska, nauczycielka SP Nr 13 w Płocku.

Lekcje ekologiczne w ramach kampanii „Toaleta to nie śmietnik” zostaną przeprowadzone dla najmłodszych uczniów we  wszystkich płockich podstawówkach do końca roku szkolnego. W towarzystwie naszej maskotki Wydry Lutry, kolejni uczniowie dowiedzą się przy pomocy magicznego pudełka, co najczęściej trafia do naszych toalet, a nie powinno. Natomiast kolorowy model z symulacją działania sieci kanalizacyjnej pokaże, jakie są skutki nieprawidłowego korzystania z urządzeń sanitarnych w naszych domach.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów trwającej kampanii. Zajęcia mają na celu kształtowanie świadomości dzieci w zakresie ekologii i ochrony środowiska. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim dyrektorom i nauczycielom za entuzjastyczne przyjęcie nas w szkołach i możliwość przybliżenia uczniom problemu nieprawidłowego korzystania z toalet. W  najbliższym czasie Spółka planuje  przeprowadzenie w social mediach równoległej akcji informacyjnej adresowanej do starszej młodzieży – zapowiada Andrzej Wiśniewski, Prezes Wodociągów Płockich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *