ARTYKUŁYINNENEWSPOLECANESport

Orlen Stadion

15 tysięcy kibiców będzie mogło oglądać w Płocku krajowe i międzynarodowe rozgrywki piłkarskie. Nowo powstający obiekt będzie nosił nazwę ORLEN Stadion. PKN ORLEN i Miasto Płock ogłosiły nową współpracę.

– Robimy kolejny krok w historii naszego stadionu. Przedstawiamy sponsora tytularnego obiektu. Po ORLEN Arenie przyszedł czas na ORLEN Stadion. Doceniam obecność marki ORLEN w polskim sporcie i chęć współpracy przy naszym projekcie. Własnymi siłami, za środki z budżetu miasta powstaje nowoczesny obiekt za 170 milionów złotych.  Budujemy go dla wszystkich mieszkańców, nie tylko dla piłkarzy i kibiców Wisły. To inwestycja na lata, w przyszłość płockiej młodzieży, która będzie mogła w doskonałych warunkach rozwijać talenty. Co roku na sam sport Płock wydaje około 40 milionów złotych – mówi Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

Umowa o sponsoring tytularny obiektu między Miastem Płock a PKN ORLEN będzie obowiązywać od dnia oddania stadionu do użytku aż do końca 2027 r. Jednocześnie koncern potwierdził decyzję o kontynuacji umowy sponsoringowej dla płockiej hali widowisko-sportowej ORLEN Arena na kolejne 5 lat.

– Zbudowaliśmy silną, multienergetyczną firmę, największą w tej części Europy, która będzie zdolna przeznaczyć miliardy złotych na inwestycje wspierające rozwój polskiej gospodarki również poprzez zaangażowanie w projekty lokalne. W Płocku konsekwentnie stawiamy na modernizację obecnych, ale też budowę nowoczesnych aktywów wspierających działalność i wyniki Grupy ORLEN. Nie zapominamy przy tym o społecznej odpowiedzialności biznesu, uważnie wsłuchujemy się w głos mieszkańców Płocka i powiatu płockiego i wdrażamy projekty, które odpowiadają na ich faktyczne potrzeby. Na wsparcie kultury, sportu i inicjatyw społecznych w Płocku PKN ORLEN co roku przeznacza ok. 25 mln złotych – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Na ORLEN Stadionie będzie 15 004 miejsc siedzących. Kibice skorzystają z restauracji, 11 punktów gastronomicznych, 3 punktów depozytowych na rzeczy, których nie można wnieść na stadion oraz sklepu kibica. Bilety na mecze kupią w dwóch czterostanowiskowych punktach kasowych. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, także słabosłyszących lub niesłyszących korzystających z aparatu słuchowego. Pomieszczenia dla służb medycznych znajdą się na każdym sektorze. Będzie też trybuna dla mediów ze stanowiskami dla 100 dziennikarzy, 2 studia komentatorskie oraz pomieszczenia robocze dla dziennikarzy i sala konferencyjna pomeczowa. Wszystkie nowoczesne obiekty tego typu mają do dyspozycji loże, których komercyjny wynajem zwiększa ich przychody. Na ORLEN Stadionie będzie 14 lóż z dostępem do sali konferencyjnej i trybuną o pojemności 450 miejsc. To wszystko oraz inne pomieszczenia techniczne znajdą się pod trybunami zaprojektowanymi w konstrukcji żelbetowej, aby w pełni wykorzystać kubaturę stadionu do pełnienia różnych funkcji.

Przy obiekcie wyznaczono 325 miejsc parkingowych – w tym 20 miejsc dla autokarów. Przewidziano również place postojowe dla wozów transmisyjnych i służb szybkiego reagowania oraz straży pożarnej.

Obiekt o wysokości całkowitej (wraz z zadaszeniem) 23,7 m i długości 176,4 m spełnia wymagania licencyjne zarówno PZPN, jak i UEFA. Dzięki temu będą mogły się tam odbywać zarówno mecze krajowe, jak i międzynarodowe. Obiekt zaliczono do kategorii 3 wg UEFA, co umożliwia rozgrywanie meczów na poziomie eliminacji w Lidze Mistrzów i Lidze Europy.

Stadion powstaje w bardzo szybkim tempie. Dwuetapowy przetarg na jego budowę Miasto Płock ogłosiło we wrześniu 2018 roku, a w listopadzie 2019 roku podpisało umowę. Pierwsze prace ziemne rozpoczęły się w lipcu 2020 roku. Nieco ponad rok później, w listopadzie 2021 roku kibice po raz pierwszy zasiedli na nowej trybunie wschodniej. Obecnie budowa jest na ukończeniu. Miasto planuje rozpocząć odbiory techniczne stadionu z końcem marca 2023 roku. Natomiast do końca kwietnia powinno otrzymać od Wykonawcy obiektu pozwolenie na użytkowanie wraz z dokumentacją powykonawczą, co umożliwi przeprowadzenie odbioru końcowego.

Urząd Miasta Płocka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *