ARTYKUŁYINNE

BUDOWA OŚRODKA RADIOTERAPII W PŁOCKU ZGODNIE Z PLANEM

Prace w Ośrodku Radioterapii mają się ku końcowi. Inwestycja, która jest aktualnie w stu procentach finansowana ze środków województwa mazowieckiego, idzie zgodnie z harmonogramem. Zakończenie budowy wraz zakupem wyposażenia jest planowane na koniec 2023 r. 

Ośrodek Radioterapii to niewątpliwie jedna z największych i najdłużej wyczekiwanych inwestycji w Płocku. Mimo, że nie otrzymała wsparcia w ramach rządowego programu, prace postępują zgodnie z planem. To efekt decyzji radnych województwa mazowieckiego o przeznaczeniu na budowę 80 mln zł z budżetu województwa. Jednak biorąc pod uwagę inflację i wzrost kosztów usług końcowa wartość inwestycji może jeszcze ulec zmianie. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, inwestycja musiała zostać zrealizowana. – Z uwagi na dużą wartość przedsięwzięcia złożyliśmy wniosek o środki w ramach programu rządowego. Niestety, został on odrzucony, i to dwukrotnie. Jednak nie poddaliśmy się. Tych 80 mln zł, które do tej pory zostały na ten cel zarezerwowane w naszym budżecie, to inwestycja w zdrowie mieszkańców północnego Mazowsza. Niestety, już dziś wiemy, że turbulencje na rynku budowlanym i rosnące ceny usług i towarów mogą skutkować dodatkowymi kosztami. Ale idziemy do przodu i z każdym dniem, tygodniem, miesiącem widzimy kolejne efekty prac.

 

Inwestycja jest realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez konsorcjum firm, którego liderem jest ALSTAL Grupa Budowlana Spółka z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą w Bydgoszczy. Umowa z wykonawcą została podpisana 29 października 2021 r. Na wykonanie wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych wykonawca ma czas do 28 października br. 

 

– Dla nas ta inwestycja jest niezwykle ważna, bo zapewni kompleksowość świadczonych u nas usług – mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. – Widząc postęp prac budowlanych, przygotowujemy się już teraz do postępowań przetargowych na zakup sprzętu i aparatury medycznej oraz pozostałego wyposażenia. Postępowania ogłosimy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, tak by z końcem tego roku zamknąć całą inwestycję i w przyszłym roku móc przyjmować pacjentów. 

Co znajdzie się w budynku

Na pierwszym piętrze będzie ulokowany oddział chemioterapii dziennej, a na drugim onkologiczny oraz łóżkowy radioterapii. Na parterze znajdą się: pracownia tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego i medycyny nuklearnej. Dodatkowo w ośrodku znajdzie się pracownia brachyterapii oraz teleradioterapii wyposażona w dwa akceleratory, czyli urządzenia wytwarzające promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. Powstanie również pracownia medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT zapewniającym wykrywanie i kontrolowanie przebiegu leczenia chorób nowotworowych.  

Zaawansowanie prac

Obecnie na terenie inwestycji trwają prace związane z wykończeniem wnętrza budynku oraz prace instalacyjne. Na parterze budynku głównego zostały wykonane posadzki betonowe. Trwa montaż gipsowo-kartonowych ścian działowych. Równolegle są prowadzone również roboty instalacyjne. 

 

Najbardziej zaawansowane są prace budowlane i instalacyjne na pierwszym piętrze, gdzie zamontowano już stelaże z jednostronnym płytowaniem ścian działowych. Wykonano już wszystkie instalacje podtynkowe znajdujące się wewnątrz układów. Rozpoczęto prace związane z zamykaniem ścian działowych. Wykonane zostały także prace instalacyjne w zakresie głównych ciągów elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych, w tym gazy medyczne, c.o., wentylacyjna czy woda użytkowa. Wkrótce będzie można rozpocząć prace malarskie.

 

Na drugim piętrze również zostały wykonane stelaże wraz z jednostronnym płytowaniem ścian działowych. Zamontowano także główne centrale wentylacyjne. Trwa montaż instalacji sanitarnych wewnętrznych. 

 

Na dachu zostały zakończone prace dekarskie. Zamontowano także konstrukcje stalowe przeznaczone pod centrale wentylacyjne wraz z dostawą urządzeń. 

 

Równolegle z wykańczaniem wnętrza są prowadzone prace dotyczące elewacji budynku oraz uzbrojenia zewnętrznego terenu. Jest już elewacja na zachodniej i północnej stronie budynku. Wykonawca prowadzi prace przy elewacji wschodniej, gdzie zakończono termoizolację oraz warstwę siatki i kleju.

 

Wokół budynku zakończono główne prace związane z kanalizacją deszczową i sanitarną na głębokościach 4-6 m. Wykonane zostały także przyłącza w postaci ciepłociągu czy instalacji tlenu. Z początkiem wiosny możliwe będzie rozpoczęcie robót drogowych.

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *