NA SYGNALE

SPRZEDAŻ NA JEDNYM Z PORTALI INTERNETOWYCH ZAKOŃCZONA OSZUSTWEM

Oszuści internetowi nie próżnują i wymyślają nowe metody, aby wyłudzić jak największe sumy pieniędzy. Coraz częściej wykorzystują do tego procederu znane internetowe portale sprzedażowe. 43-letni płocczanin chcąc sprzedać wózek dziecięcy stracił ponad 7 tys. zł. Apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas transakcji internetowych!

W środę do Komendy Miejskiej Policji w Płocku zgłosił się mężczyzna, który został oszukany podczas sprzedaży wystawionego przez siebie, na znanym portalu internetowym, wózka dziecięcego. 43-letni płocczanin zamieścił ogłoszenie, na które odpowiedziała osoba zainteresowana kupnem. Pokrzywdzony odpowiedział na przesłaną wiadomość sms i kliknął w załączony do niej link. Podał swoje dane, numer karty oraz numer konta bankowego. Następnie poproszony został w kolejnej wiadomości o przesłanie kopi dowodu osobistego i wówczas zorientował się, że jest to próba wyłudzenia jego danych. Pomimo, że transakcji sprzedaży nie sfinalizował i nie odpowiedział na prośbę, po kilku dniach zorientował się, że jego konto zostało „wyczyszczone”. Oszust, który włamał się na jego konto bankowe  wykonał 9 płatności za pomocą kodu jednego z systemów płatności mobilnych oraz 2 przelewy na konta innych banków.

Policjanci przypominają sposób okradania sprzedających poprzez portale sprzedażowe:

• „Oszust  zastawia na Ciebie pułapkę”. Wystawiasz coś na aukcji. Znajduje się kupiec. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.

• „Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść”. Teraz oszust wysyła Ci link. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony sprzedażowej. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty, saldo konta czy numer telefonu. Wypełniasz formularz i potwierdzasz.

• „Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie”. Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisano, że autoryzujesz dodanie Twojej karty.

• Finał. Twoje konto jest PUSTE!

Jak uniknąć oszustwa:

• Czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.

• Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

• Rozliczaj się przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem. Zobacz instrukcje płatności.

• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Jesteś ofiarą oszusta:

• Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię.

• Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać.

• Poinformuj Policję.

 

Autor: asp. Krystyna Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *