NA SYGNALE

BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE – NOŚ ODBLASKI

Wcześnie zapadający zmrok i mgły powodują, że piesi są słabo widoczni dla kierowców. Przypominamy o konieczności używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Już niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku lub torbie może uratować życie.

O ile używanie elementów odblaskowych po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązkowe, o tyle w obszarze zabudowanym już nie. Jednak pomimo to zachęcamy aby odblaski mieć przy sobie również poruszając się w obszarze zabudowanym. W miastach jest również wiele miejsc nieoświetlonych, a duży ruch uliczny i oślepiające światła aut nie pomagają kierowcy dostrzec pieszego.

ZWIĘKSZ SWOJE SZANSE – ZAŁÓŻ ODBLASK

Przypominamy: Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Przypominamy, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego to także rowerzysta. Warto także poruszając się rowerem zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, jednak w przypadku rowerzystów poruszających się po drogach najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie roweru.

Według obowiązujących przepisów poza obszarem zabudowanym mamy OBOWIĄZEK noszenia elementów odblaskowych, za jego nieprzestrzeganie grozi mandat w wysokosci 100 złotych. Jednak to nie kary powinny nas zachęcać do noszenia odblasków, a dbałość o własne bezpieczeństwo.

 

 

KMP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *