ARTYKUŁYPOLECANE

Radioterapia w Płocku coraz bliżej. Zakończył się pierwszy etap budowy

Symbolicznym „zawieszeniem wiechy” zakończył się pierwszy etap budowy Ośrodka Radioterapii na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Samorząd województwa na powstanie ośrodka przeznaczył 80 mln zł. W dzisiejszej uroczystości wziął udział marszałek Adam Struzik, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Mirosław Adam Orliński oraz przedstawiciele szpitala i wykonawcy budowy.Budowa trzykondygnacyjnego budynku ulokowanego po stronie południowo-wschodniej szpitala rozpoczęła się w ostatnim kwartale 2021 r, a zakończyć ma się w trzecim kwartale 2023 r.

Jak mówi marszałek Adam Struzik, Ośrodek Radioterapii to niezwykle potrzebna placówka. – Jestem przekonany, że wkrótce fachową opiekę znajdą tutaj pacjenci nie tylko z Płocka i okolic, ale także całego północnego Mazowsza. Możemy być zadowoleni z postępu prac i tego, że udało nam się zabezpieczyć środki na ten cel, mimo dwukrotnej odmowy wsparcia inwestycji w ramach rządowych programów – dodał marszałek.

Onkologia priorytetem dla płocczan

Jak wynika z badań opinii przeprowadzonych przez urząd marszałkowski, budowa ośrodka w Płocku ma szczególne znaczenie. To właśnie w regionie płockim najwięcej mieszkańców – 56 proc., wskazało onkologię jako najpotrzebniejsze specjalistyczne świadczenie medyczne. Dla porównania w całym województwie wskaźnik ten wyniósł 44 proc.

– Jestem dumny z faktu, że nasze ośmioletnie starania związane z uruchomieniem w Płocku Ośrodka Radioterapii dzięki wsparciu województwa mazowieckiego nabierają już tak realnych kształtów. Ponadto znakomita współpraca z wykonawcą inwestycji pozwala nam z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość i w niedługim czasie rozpocząć prace zmierzające do wyposażenia obiektu w niezbędny sprzęt medyczny – powiedział Stanisław Kwiatkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Kompleksowe leczenie

Ośrodek powstaje w sąsiedztwie Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego. Zapewni kompleksowe leczenie osób z chorobami nowotworowymi, od diagnostyki po rehabilitację. Na parterze obok przychodni specjalistycznych ulokowane zostaną pomieszczenia radioterapii z trzema bunkrami akceleratorów medycznych, pracownia PET oraz pracownie brachyterapii/HDR, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, mammografii i izotopowa. Na I i II piętrze zaplanowano oddziały łóżkowe.

O korzyściach i szansach, jakie niesie powstanie ośrodka mówiła podczas spotkania również Jolanta Łuniewska-Bury, Pełnomocnik Dyrektora WSzZ w Płocku ds. Rozwoju Radioterapii Onkologicznej. – Można powiedzieć, że onkologia to gra zespołowa: do wyleczenia pacjenta konieczna jest współpraca onkologów, chirurgów oraz dobrze prowadzona radio- czy chemioterapia. Dzięki powstaniu Ośrodka Radioterapii przy naszym szpitalu pacjenci będą mieli dostęp do pełnego zakresu leczenia w jednym miejscu, co znacznie zwiększy szanse pokonania nowotworu – mówiła.

W uroczystości symbolicznego „zawieszenia wiechy” udział wzięli przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku oraz wykonawcy – Grupy Budowlanej ALSTAL.

Koszt robót budowlanych i podstawowego wyposażenia niemedycznego to niemal 63,4 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z budżetu województwa. Łącznie na powstanie ośrodka samorząd Mazowsza przeznaczył 80 mln zł. Środki są przeznaczone nie tylko na budowę, ale też zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Umowa na budowę ośrodka w formule „zaprojektuj i wybuduj” podpisana została 29 października 2021 r., a plac budowy wykonawca przejął 12 listopada ub. roku. Ośrodek ma być gotowy za około rok.

 

Marta Milewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *