NA SYGNALEPOLECANE

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ NA DRODZE!

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Deszcz, mgła czy szybko zapadający zmrok zdecydowanie pogarszają komfort jazdy. Policjanci apelują o ostrożność i zmianę techniki jazdy.

Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych do których dochodzi jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywnie pada deszcz, a na drodze jest duże natężenie ruchu, kierowcy muszą dostować prędkość tak, by móc kontrolować sytuację na drodze. Wielokrotnie przypominaliśmy, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej. Świateł do jazdy dziennej można używać od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Oznacza to, że w przypadku deszczu, mgły, wjazdu do tunelu, należy włączyć światła mijania.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesiennym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku, po zmierzchu, poruszający się drogą poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w obszarze zabudowanym. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku na pieszych w zakresie używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie. Warto rozważyć zakup kurtki w jaskrawym kolorze dla dziecka.

Osoby korzystające z rowerów muszą pamiętać o ich obowiązkowym wyposażeniu. Jednoślad musi posiadać z przodu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, minimum jeden skutecznie działający hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Jesienna chandra może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu.

Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Coraz częściej będą pojawiały się leżące na jezdni liście (często mokre), a w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć.

Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach), oświetlenie pojazdu i stan wycieraczek.

KWP/AD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *