NA SYGNALE

Płocka policja apeluje!

Niemalże każdego dnia do płockiej komendy wpływają zgłoszenia dotyczące oszustw na znanych platformach zakupowych. Jak się okazuje, w bardzo łatwy sposób, bez żadnego wysiłku oszuści dostają od poszkodowanych potrzebne dane do bankowości elektronicznej. Przykładów w jakich mieszkańcy regionu płockiego tracą swoje oszczędności jest wiele, a łączy ich jedno – za każdym razem od rzekomego kupca poprzez znany komunikator otrzymywali oni link, po którego kliknięciu otwierała się strona łudząco podobna do strony jednej z firm kurierskich. Uzupełnienie w niej danych powodowało utratę pieniędzy zgromadzonych na koncie.Poszkodowani, którzy zgłosili się do płockiej komendy wystawiali na sprzedaż poprzez znane platformy zakupowe, różne przedmiot  m.in. torebki, buty oraz urządzenia do gotowania. Do każdego z tych sprzedających zgłosił się poprzez platformę, rzekomy klient zainteresowany zakupem. Po uzgodnieniu ceny, najczęściej kupujący twierdzili, że organizacją przesyłki i kosztów z nią związanych zajmą sami się , na co godzili się sprzedający. Oszuści poprzez popularny komunikator wysyłali do sprzedawcy link, po którego kliknięciu otwierała się strona łudząco podobna do strony jednej z firm kurierskich. I tak każdy z pokrzywdzonych wpisywał swoje dane personalne i dane do bankowości elektronicznej, podając czasami nawet swój nr pesel i nazwisko panieńskie matki.

Dane te szybko wykorzystywali przestępcy, a sprzedający tracili zgromadzone na rachunku pieniądze. Były to kwoty sięgające nawet kilku tysięcy złotych.

Płocka policja apeluje!

Aby nie dać się oszukać podczas korzystania z platform zakupowych i zminimalizować ryzyko stania się ofiarą, należy:

  1. Uważać na próby nawiązania kontaktu poza portalem zakupowym, i unikać ich!
  2. Zwracać uwagę na adres widoczny w przeglądarce!
  3. Zwracać uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujemy dane karty, gdyż fałszywe strony często są napisane niegramatycznie, zawierają błędy!

 

Pamiętajmy o  zachowaniu czujności podczas korzystania z platform zakupowych!!!

 

KMP w Płocku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *