GORĄCY NEWSGOSPODARKA I POLLITYKAPOLECANE

Będzie kolejna próba masowego forsowania granicy? Część uchodźców się buntuje

Polskie służby ostrzegają, że w poniedziałek może dojść do kolejnej próby masowego forsowania granicy. Aktywiści z Grupy Granicy podali, że uchodźcy buntują się przeciw białoruskim funkcjonariuszom, którzy chcą ich do tego zmusić. Zapraszamy do naszej relacji na żywo z kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Relacja na żywoSytuacja na granicy polsko-białoruskiej nadal jest napięta. Według polskich służb w poniedziałek może dojść do kolejnej próby masowego forsowania granicy przez uchodźców. Aktywiści z Grupy Granica podają z kolei, że wielu migrantów buntuje się przeciw białoruskim funkcjonariuszom, którzy zmuszają ich do niszczenia ogrodzenia.

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że ostatniej doby odnotowano 118 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Wobec 39 cudzoziemców wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

Uchodźcy na granicy polsko-białoruskiejOd początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma powstać stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Pod koniec września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

 

Fot.© LEONID SHCHEGLOV/AFP/East News

RadioZET.pl/PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *