ARTYKUŁYGORĄCY NEWSPOLECANE

Ośrodek Radioterapii w Płocku coraz bliżej. Umowa podpisana

Sukcesem zakończyły się ponad ośmioletnie starania o budowę nowoczesnego Ośrodka Radioterapii w Płocku. Powstanie on na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. 80 mln zł przeznaczył na ten cel samorząd województwa mazowieckiego. Dziś podpisana została umowa na zaprojektowanie i wybudowanie ośrodka. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2023 r.

Jak podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, Ośrodek Radioterapii w Płocku to inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców nie tylko Płocka, ale całego północnego Mazowsza. – Ważne, że w końcu udało nam się ruszyć z tym projektem. Mimo że budowa ośrodka dwukrotnie nie otrzymała wsparcia w ramach rządowego programu, nie poddaliśmy się i zdecydowaliśmy o zaplanowaniu na ten cel w sumie 80 mln zł w budżecie województwa i wieloletniej prognozie finansowej. To środki nie tylko na budowę, ale i zakup specjalistycznego wyposażenia – zaznacza.

Ośrodek Radioterapii w Płocku zostanie zaprojektowany i wybudowany przez wyłonione w przetargu konsorcjum firm, którego liderem jest ALSTAL Grupa Budowlana Spółka z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą w Bydgoszczy, a partnerem: ALSTAL Investment Spółka z o.o. Umowę na realizację inwestycji podpisano dzisiaj uroczyście w siedzibie szpitala.

Jak podkreśla wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Adam Orliński budowa ośrodka radioterapii to jeden z najważniejszych projektów zdrowotnych na Mazowszu. – Ta inwestycja pokazuje, że upór i wytrwałe dążenie do celu przynoszą efekty. Płocki ośrodek radioterapii ma tak naprawdę wymiar ponadlokalny. Korzystać z niego będą pacjenci nie tylko z Płocka i okolicznych powiatów, ale też z innych regionów północnego Mazowsza, a także mieszkańcy sąsiednich województw – podkreślił.

– Wsparcie samorządu, jak też inne środki przekazywane naszej placówce na inwestycje związane z rozwojem i poprawą jakości świadczonych usług medycznych, jest dla nas bardzo ważne – mówił podczas spotkania Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Nowoczesny Ośrodek Radioterapii zostanie wybudowany w sąsiedztwie Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego. Czterokondygnacyjny budynek zapewni kompleksowe leczenie osób z chorobami nowotworowymi, od diagnostyki po rehabilitację. Budynek będzie miał trzy kondygnacje naziemne. Na pierwszym piętrze zaplanowano Oddział Chemioterapii Dziennej, na drugim Onkologiczny oraz łóżkowy radioterapii. Na parterze ulokowane będą: pracownia tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego i medycyny nuklearnej. Dodatkowo ośrodek składać się będzie z pracowni brachyterapii oraz teleradioterapii wyposażonej w dwa akceleratory, czyli urządzenia wytwarzające promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. Dzięki temu rozwiązaniu, pacjenci w jednym miejscu będą mieli dostęp do wszystkich aktualnie stosowanych metod radioterapii. W ramach inwestycji powstanie również pracownia medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT zapewniającym wykrywanie i kontrolowanie przebiegu leczenia chorób nowotworowych. Budowa ośrodka potrwać ma 2 lata.

Wartość podpisanej umowy na roboty budowlane i podstawowe wyposażenie niemedyczne to 63 397 320,76 zł. W kolejnym etapie szpital planuje wyłaniać dostawców wyposażenia medycznego dla ośrodka radioterapii.

 

Marta Milewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *