ARTYKUŁY

Czas na wybory… do Młodzieżowej Rady Miasta Płocka

Wybory młodzieżowych radnych miały odbyć się w 2020 roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia i zamknięcie szkół. Zostały przesunięte na koniec 2021 roku. W poniedziałek 25 października w ratuszu spotkali się przedstawiciele samorządów uczniowskich z płockich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, aby wybrać spośród siebie Miejską Młodzieżową Komisję Wyborczą. Będzie odpowiadała za organizację wyborów. 

Z młodzieżą spotkał się prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Młodzi ludzie powinni zabierać głos w ważnych dla naszego miasta sprawach, bo do nich należy przyszłość. A właśnie młodzieżowa rada jest narzędziem wpływu na działanie miasta oraz decyzje podejmowane przez „dorosłych” radnych i władze miejskie – prezydent zachęcał do kandydowania. – Dzięki radzie możecie zgłaszać swoje potrzeby i opinie, mieć wpływ na wasze otoczenie i rozwój Płocka. Tu także nauczycie się jak działa samorząd.

 

Do Miejskiej Młodzieżowej Komisji Wyborczej spośród czterech chętnych zostały wylosowane trzy osoby: Oliwia Brzezińska i Hubert Wyczałkowski z Jagiellonki oraz Zuzanna Brzózka z Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości. Ich pierwsze posiedzenie już w piątek. Podczas tego spotkania ustalą kalendarz wyborczy, czyli terminy zgłaszania kandydatów oraz samych wyborów.

 

Kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Płocka trwa dwa lata. Radnym może być uczeń płockiej szkoły – zarówno publicznej, jak i prywatnej – w wieku od 13 do 21 lat. Z każdej szkoły wybierany jest jeden przedstawiciel, jednak by wybory się odbyły musi być co najmniej dwóch kandydatów. Szczegółowe zasady powoływanie Młodzieżowej Rady Miasta Płocka, a także jej zadania, określa Uchwała nr 824/L/2018 Rady Miasta Płocka z dnia 30 sierpnia 2018 r. w sprawie uchwalenia Statutu Młodzieżowej Rady Miasta Płocka (http://dane.plock.eu/bip//dane/uchwaly/l/824.pdf).

 

 

UM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *