ARTYKUŁYGORĄCY NEWS

Wirtualny stół anatomiczny dla Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku

Samorząd Mazowsza przekaże 400 tys. zł na zakup wirtualnego stołu anatomicznego dla Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Ten innowacyjny sprzęt będzie wykorzystywany przez studentów pielęgniarstwa, położnictwa i kosmetologii podczas zajęć z anatomii, anatomopatologii i fizjologii. Dziś umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki.

Ten zakup to nie tylko inwestycja w edukację, ale również w służbę zdrowia zaznacza marszałek Adam Struzik. – To bardzo nowoczesne i funkcjonalne narzędzie edukacyjne. Poprzez połączenie trzech urządzeń w jednym, czyli RTG, tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego stół jest doskonałą alternatywą do nauki anatomii człowieka i ułatwi zdobywanie wiedzy młodym ludziom, którzy w przyszłości zasilą kadry medyczne i będą pomagać pacjentom.

 Wirtualny stół anatomiczny prezentuje wirtualne ciało człowieka w rzeczywistych rozmiarach z realistyczną i dokładną wizualizacją 3D anatomii ludzkiej: szkieletu, organów i tkanek. Ułatwi studentom poznanie budowy i rozmieszczenia poszczególnych narządów oraz umożliwi symulowanie doświadczenia ze stołu operacyjnego i sekcyjnego. Różne obrazy można dowolnie dostosowywać „krojąc je”, dzieląc na warstwy i segmentując. Pozwoli to na lepsze zrozumienie przez studentów anatomii, funkcji i procesów zachodzących w ciele człowieka.

 Studenci i instruktorzy będą mogli zgromadzić się wokół stołu wizualizacyjnego, aby bardzo dokładnie obejrzeć narządy i tkanki. Dodatkowo dzięki zastosowanemu w nim interfejsowi dotykowemu będą mogli z łatwością przekazywać sobie nawzajem pomysły czy polecenia, a także sprawdzić swoją wiedzę poprzez udział w quizach i konkursach. Będą też mogli za pośrednictwem internetu wymieniać się informacjami oraz dyskutować na temat analizowanych przypadków z użytkownikami tego typu wirtualnych stołów na całym świecie.

– Ta umowa jest dla nas ważna, ponieważ od kilku lat zabiegaliśmy o wirtualny stół anatomiczny. Cieszę się, że przekonałem Zarząd Województwa Mazowieckiego do sfinansowania tego innowacyjnego urządzenia. – powiedział profesor Maciej Słodki – Już w przyszłym roku akademickim korzystać z niego będą studenci pielęgniarstwa, położnictwa czy kosmetologii. Natomiast w dłuższej perspektywie wirtualny stół może służyć także studentom wydziału lekarskiego, który planujemy uruchomić w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.

Stół anatomiczny będzie elementem bazy dydaktycznej ułatwiającej ubieganie się o zgodę Ministerstwa Edukacji i Nauki na uruchomienie innych kierunków medycznych w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Samorząd Mazowsza na jego zakup przeznaczył 400 tys. zł z budżetu województwa.

 

Nadesłał:

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *