NA SYGNALE

Niebezpieczne zdarzenia na przejściach dla pieszych

Zdarzenia drogowe z udziałem pieszych należą do najbardziej niebezpiecznych dla ich uczestników. Piesi w starciu z pojazdem mają niewielkie szanse na wyjście z opresji bez szwanku, nawet przy niskiej prędkości pojazdu.

Niestety bardzo często zarówno piesi jak i kierowcy zapominają o zachowaniu szczególnej ostrożności i zasadzie ograniczonego zaufania, czego konsekwencje są dość przykre. Wczoraj na ul. Słonecznej ( ok godz. 14:20) doszło do zdarzenia na oznakowanym przejściu dla pieszych. 53-letni kierujący hyundaiem potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych dziewczynkę. 10-latka z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci zatrzymali prawo jazdy 53-letniemu płocczaninowi. Wszelkie okoliczności wypadku będą wyjaśniane przez mundurowych w toku dalszego postępowania.

Wieczorem doszło do jeszcze jednego poważnego zdarzenia również na oznakowanym przejściu dla pieszych. Jak wstępnie ustalili policjanci, na ul. Żyznej kierujący fordem potrącił dwoje pieszych przechodzących przez przejście. 53-latek jechał z niewielką prędkością i jak twierdził, oślepiły go światła innego pojazdu. Okoliczności tego zdarzenia będą dalej wyjaśniane przez policjantów. Na szczęście piesi nie odnieśli poważnych obrażeń.

Policjanci przypominają pieszym o zachowaniu ostrożności podczas korzystania z przejść dla pieszych. Kaptur na głowie, słuchawki w uszach czy korzystanie z telefonu komórkowego to elementy, które zmniejszają uwagę i czujność, a w rezultacie mogą doprowadzić do tragedii. Natomiast kierowcy muszą uświadomić sobie, że wyprzedzanie pojazdów na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi oraz omijanie innych pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, to wykroczenia, które często skutkują poważnymi zdarzeniami drogowymi z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Na tego typu wykroczenia policjanci będą stanowczo reagować !

Za przestępstwo spowodowania wypadku drogowego grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć człowieka lub ciężkie obrażenia ciała, wtedy sprawcy grozi kara od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności.

KMP w Płocku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *