ARTYKUŁYINNE

Kolejnych 84 żołnierzy zasiliło szeregi 6 MBOT

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej rośnie w siłę. W sobotę, 27 lutego jej szeregi powiększyły się w sumie o 84 kolejnych żołnierzy. Przysięgę wojskową złożyło 45 z nich, reszta to rezerwiści, którzy w ostatnich dniach odbywali szkolenie wyrównawcze.
Wielu z nich ostatnie dwa tygodnie zapamięta do końca życia. Stojąc przed bramą jednostki wojskowej nie wiedzieli do końca czego mogą się spodziewać. Dziś wiedzą jak strzelać z karabinka, taktycznie poruszać się w terenie i opatrywać rany postrzałowe. Nowi terytorialsi przez ostatnie dni szkolili się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Ponad połowa z nich, bo aż 45 ochotników to osoby, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z wojskiem. Przez 16 dni szkolili się w Wędrzynie poznając tajniki sztuki wojskowej.
Kandydaci do Wojsk Obrony Terytorialnej na poligon z batalionów w Radomiu i Pomiechówku wyjechali 13 lutego. 8 dni później dołączyli do nich rezerwiści, którzy odświeżali i aktualizowali zdobytą już wiedzę. Oba szkolenia – podstawowe i wyrównawcze – zakończyły się „pętlą taktyczną”, czyli egzaminem sprawdzającym całość zdobytej wiedzy oraz przepustką do dalszych etapów szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej.
W sobotę, 27 lutego na placu apelowym OSWL w Wędrzynie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa. W związku z utrzymującym się stanem epidemii odbyła się ona przy zachowaniu reżimu sanitarnego oraz bez udziału rodzin. Za podjęcie trudu i chęć służby Ojczyźnie nowo przyjętym terytorialsom dziękował płk Witold Bubak – dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Musicie pamiętać, że przysięga wojskowa to nie tylko pełna wzruszeń uroczystość. To przede wszystkim chwila, w której zobowiązujecie się do wiernej służby Ojczyźnie – nawet za cenę zdrowia i życia. To chwila, która na zawsze zmieni wasze życie. Od dziś nie tylko słowami, ale przede wszystkim czynami pokazywać będziecie w czym przejawia się miłość do Ojczyzny: tej małej – Waszych miejscowości, gmin, powiatów – i tej wielkiej, którą jest Rzeczpospolita Polska.
Nikt się nie poddał, szkolenie podstawowe i wyrównawcze ukończyli wszyscy żołnierze.
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty: w Grójcu, Radomiu, Płocku i Pomiechówku. Służy w nich prawie półtora tysiąca żołnierzy służby terytorialnej oraz 240 żołnierzy zawodowych.
Nabór do 6 MBOT cały czas trwa. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do rekruterów z poszczególnych batalionów. Szczegółowe informacje i numery telefonów do osób odpowiedzialnych za rekrutację dostępne są na stronie internetowej 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w zakładce „Jak wstąpić”.
Kolejne szkolenie podstawowe i wyrównawcze planowane jest na kwiecień.

 

 

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *