ARTYKUŁYINNE

Przed nami tłusty czwartek

Pączki czy Faworki? A może inne ciacho?

Przed nami tłusty czwartek, w  ten dzień wszystko można!  Krótko mówiąc zbliża się dzień wszystkich łasuchów. Skąd wzięło się to nietypowe „święto”?

Historia Tłustego Czwartku sięga czasów starożytnych. To dzień, podczas którego świętowano odejście zimy i witano wiosnę. Tego dnia ucztowano jedząc tłuste potrawy,  głównie mięso oraz pito wino. Co ciekawe zagryzkę stanowiły pączki, nie były one takie same  ja k dziś. Ówczesne pączki  przygotowywane były z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną.

 Słodka wersja pączka pojawiła się w XVI wieku. Niektóre z nich z nich miały miały migdały lub orzechy. Ta osoba która trafiła na taki właśnie pączek, mogła się cieszyć dostatnim życiem i powodzeniem.
Tłusty Czwartek obchodzony jest w ostatni czwartek przed wielkim postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą i rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.
Tego dnia dopuszczalne jest objadanie się, oczywiście w ramach świętowania. Każdego roku w Polsce sprzedaje się miliony pączków.  Większość z nas  rzadziej przygotowuje  je w domu.
Red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *