ARTYKUŁY

Żołnierze z Płocka w Gostyninie

7 lutego żołnierze 642 kompanii lekkiej piechoty z Płocka pod dowództwem ppor. Damiana Lenarta, odbyli szkolenia w swoim SRO – Gostyninie.

Szkolenia w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności (SRO) poza rejonami poligonów i jednostek wojskowych to istotny element podnoszenia zdolności bojowej 6 Mazowieckiej Brygady OT. Są one prowadzone głównie w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Jednym z celów tych szkoleń jest poprawa świadomości społeczności i poznanie uwarunkowań terenu oraz zabudowy przez żołnierzy.

 W Wojskach Obrony Terytorialnej stanowią one praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania. W ubiegłą niedzielę, 642 kompania lekkiej piechoty z Płocka, szkoliła się na terenie gminy Gostynin. Żołnierze 64 blp ćwiczenia rozpoczęli o godz. 6.00 w pobliskim lesie. 

– Od godz. 10.00 mieszkańcy Gostynina mogli zobaczyć, jak wygląda szkolenie terytorialsów, ale i zapoznać się ze sprzętem, wyposażeniem i uzbrojeniem. Pomimo bardzo niskiej temperatury odwiedziło nas około 250 mieszkańców. Na miejscu nie zabrakło uczniów Liceum Ogólnokształcącego CN-B „Feniks” z dyrektorem ppłk. (r) Jarosławem Chrobotem. Rozstawiono też punkt rekrutacyjny, w którym odwiedzający mogli wypełnić wniosek o wstąpienie w szeregi WOT – podsumowauje kpr. Cezary Okraszewski z sekcji cywilno-wojskowej 64 blp w Płocku.

W ćwiczeniach brał udział mjr Ireneusz Fudała, zastępca dowódcy 64 blp w Płocku – Ćwiczenia 64 blp w Płocku w rejonach odpowiedzialności są możliwe dzięki porozumieniu o współpracy z władzami gminy Gostynin. Podpisane porozumienie określa m.in. wspólne działania i przedsięwzięcia szkoleniowe – wyjaśnia mjr Fudała.

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT będą organizowali swoje szkolenia we wszystkich powiatach południowego Mazowsza. 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *