ARTYKUŁYPOLECANE

10 nowych ambulansów dla pogotowia ratunkowego na Mazowszu

10 nowych ambulansów zakupionych dzięki wsparciu z UE trafiło już do pięciu mazowieckich stacji pogotowia ratunkowego. Dwa z nich otrzymała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Płocku. Samorząd Mazowsza na ten cel przeznaczył 6,1 mln zł. Zakup był możliwy dzięki unijnym funduszom na walkę z COVID-19.

10 nowych ambulansów trafiło już do mazowieckich stacji pogotowia – zaznacza Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. – Nowe pojazdy znacznie ułatwią pracę ratownikom medycznym i zwiększą bezpieczeństwo pacjentów. Zadbaliśmy o to, aby wszystkie były wyposażone w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. To niezwykle ważny zakup z uwagi na trwającą pandemie. Zespoły ratownictwa medycznego znacznie częściej niż wcześniej wyjeżdżają do pacjentów, nie tylko zakażonych COVID-19, ale także tych cierpiących z powodu innych dolegliwości. Oczywiście nie można także zapomnieć o ofiarach różnego rodzaju wypadków, które często potrzebują natychmiastowej pomocy i przewiezienia do szpitala  – dodaje. 

 

Dzięki środkom unijnym zakupiono 10 ambulansów marki Volkswagen: 9 ambulansów drogowych typu C VW CRAFTER oraz 1 ambulans drogowy typu B  VW Transporter T6 2. Na wyposażeniu każdego z nich znajduje się m.in. respirator, defibrylator, zestaw tlenowy, urządzenie do masażu klatki piersiowej, pompa infuzyjna, ssak mechaniczny i akumulatorowy, krzesło kardiologiczne, kapnometr przenośny z pulsoksymetrem, worki resuscytacyjne, nosze z transporterem i podbierakowe, szyny Kramera i inne wyposażenie podstawowe.

 

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Płocku otrzymała w ramach darowizny 2 specjalistyczne ambulanse sanitarne typu C – informuje Lucyna Kęsicka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. – Nowoczesne ambulanse zostaną przeznaczone do użytku przez zespoły ratownictwa medycznego, stacjonujące w miejscu wyczekiwania przy ul. Armii Krajowej 62 w Płocku oraz w podstacji w Wyszogrodzie. Nowe karetki to strategiczna i niezbędna dla mieszkańców naszego regionu inwestycja – dodaje.

 

Na zakup ambulansów wraz ze specjalistycznym sprzętem samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 6,1 mln zł. Karetki zostały zakupione w ramach projektu unijnego „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”. Wcześniej w ramach pierwszego etapu realizacji projektu do mazowieckich stacji pogotowia ratunkowego trafiły po 1 ambulansie oraz po 1 busie do przewozów osób zakażonych nie wymagających wsparcia medycznego. 

 

Ambulanse trafiły do: 

  • Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Meditrans w Warszawie – 3 szt.;
  • Meditrans Ostrołęka Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego – 2 szt.; 

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

  • RM-Meditrans Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach – 2 szt.;

  • Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku – 2 szt.;

  • Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego – 1 szt.

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 360 mln zł, z tego 314,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *