ARTYKUŁY

Prawie 20 mln zł dla ponad 600 mazowieckich przedsiębiorców

Kolejne duże wsparcie z Unii Europejskiej przyznane przez Samorząd Województwa dla mazowieckich przedsiębiorców, którzy mierzą się ze skutkami pandemii COVID-19. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego 611 mikro i małych firm otrzyma unijną pomoc na utrzymanie bieżącej działalności. Na ten cel przeznaczono 19,7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Od początku pandemii samorząd województwa przyznał już mazowieckim przedsiębiorcom w ramach wsparcia z UE blisko 68 mln zł. W październiku odbył się drugi konkurs o dotacje płynnościowe dla firm. O pomoc finansową na bieżące utrzymanie działalności tym razem ubiegali się przedsiębiorcy prowadzący jako główną działalność transportową, gastronomiczną, reklamową, fotograficzną, artystyczną, sportową czy rozrywkową.

 

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik to już drugi nabór zorganizowany w nadzwyczajnym trybie.

– To specyficzny czas, który wymaga elastyczności i podejmowania szybkich decyzji. Skutki pandemii odczuliśmy wszyscy, a obostrzenia wprowadzone przez rząd szczególnie mocno odbiły się na działalności mikro i małych przedsiębiorstw. Ten sektor gospodarki poniósł ogromne straty. Wiele przedsiębiorstw utraciło płynność finansową, wiele jest też na skraju bankructwa. Potrzebują naszego wsparcia, stąd decyzja o przekazaniu kolejnych środków finansowychw formie bezzwrotnych dotacji, co w dobie kryzysu nabiera szczególnego znaczenia.

 

Firmy będą mogły przeznaczyć dotacje na m.in.: wynagrodzenia pracowników, pokrycie zobowiązań publiczno-prywatnych, pokrycie zobowiązań handlowych, zaległych faktur, kosztów użytkowania infrastruktury czy zakupu towarów.

 

Jak zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk pomimo kończących się już możliwości dofinansowania ze środków europejskich, samorząd Mazowsza stara się kierować pomoc do firm najbardziej dotkniętych skutkami pandemii.

– W sumie do tej pory w ramach RPO WM 2014-2020 przekazaliśmy mazowieckim przedsiębiorcom prawie 68 mln zł. To nie tylko ogromne wsparcie finansowe, ale też nadzieja dla 1,8 tys. firm na skuteczną walkę z kryzysem, a co za tym idzie  utrzymanie się na rynku.

 

Warunkiem otrzymania wsparcia był spadek przychodów ze sprzedaży w okresie od czerwca do sierpnia o co najmniej 50 proc. w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku. Dofinansowanie obejmie zaspokojenie bieżących, pilnych potrzeb przedsiębiorstwa przez maksymalnie 3 miesiące.

 

– Z uwagi na wyjątkową sytuację Unia Europejska wprowadziła najbardziej elastyczne zasady pomocy w historii, co pozwoliło na udzielenie wsparcia dla mikro oraz małych firm. Realizacja programu regionalnego jest już na końcowym etapie, dlatego z uwagi na ograniczoną pulę środków dotacje skierowane zostały do branż, które w największym stopniu dotyczą ograniczenia. Dla pozostałych przedsiębiorców dostępna jest natomiast oferta preferencyjnych pożyczek – dodaje Mariusz Frankowski dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Zapraszamy do zapoznania się z listą przyznanych dotacji w konkursie z Działania 3.3 Innowacje w MŚP, typ projektów – Finansowanie wydatków MŚP dotyczących utrzymania bieżącej działalności firmy i zapewnienia jej płynności finansowej wskutek COVID-19 (nr RPMA.03.03.00-IP.01-14-112/20).

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie www.funduszedlamazowsza.eu  oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedInYouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *