ARTYKUŁYINNE

Po raz ostatni w tym roku złożą przysięgę Co czwarty żołnierz to kobieta

W nadchodzącą sobotę – 12 grudnia o godz. 10, 50 kolejnych ochotników wypowie słowa roty przysięgi wojskowej. Uroczystości odbędą się na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Będzie to ostatnia w 2020 roku przysięga żołnierzy 6 Mazowieckiej BOT.

Kilkanaście dni temu przekroczyli bramy jednostki wojskowej, dziś przystąpili do tzw. pętli taktycznej. Jest to egzamin stanowiący nie tylko pierwszy poważny sprawdzian efektów szkolenia, lecz również przepustka do dalszych etapów służby w WOT. Pętla stanowi szereg zadań taktycznych, obejmujących zagadnienia z zakresu całego szkolenia podstawowego, zaliczanych w ciągu 12-godzinnego ćwiczenia zintegrowanego pododdziałów szkolnych. Wykonywane jest niezależnie od warunków pogodowych i jest dość intensywne, żołnierze muszą się nie tylko wykazać wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, ważne jest również przygotowanie fizyczne i mentalne. 

Ostatni dzień szkolenia praktycznego stanowi dzień złożenia przysięgi wojskowej. Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego Terytorialsa. Jest to nie tylko podniosła uroczystość i nie tylko słowa Roty. Przede wszystkim jest wyraz patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego.

To już 17 przysięga w historii 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Trzy ostatnie odbyły się ze względu na panującą w kraju sytuację epidemiologiczną z daleka od rodzin i domów żołnierzy przysięgających na terenie Ośrodka Poligonowego w Wędrzynia. W najbliższą sobotę odbędzie się ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorilanej. Uroczystą przysięgę złoży 50 żołnierzy przebywających od 28 grudnia na szkoleniu podstawowym w Radomiu. Wśród wszystkich szkolących się jest aż 13 kobiet. 

Oprócz szkolenia podstawowego, trwa równolegle szkolenie wyrównawcze tzw. ósemka. Są to ćwiczenia wojskowe dedykowane osobom, które już wcześniej służyły w wojsku, bierze w nich udział 15 ochotników.

Dołącz do nich!

Ochotnicy, którzy chcieliby wstąpić w szeregi 6 Mazowieckiej Brygady OT jeszcze w tym roku, będą mogli zrobić to w terminie 19-20.12.2020 (szkolenie poligonowe odbędzie się w terminie 18-31.01.2021 r.) Ostatnie w 2020 roku szkolenia podstawowe rozpoczną się również w Radomiu. 

Pytania związane z rekrutacją kandydaci mogą kierować do WKU zgodnego z miejscem zamieszkania, bądź do Mobilnych Zespołów Rekrutacyjnych. Rekruterzy z WOT-u mają za zadanie wspomagać proces naboru kandydatów do służby w najmłodszym rodzaju sił zbrojnych. Headhunterzy (żołnierze WOT z Twojej okolicy) pomogą wypełnić wniosek o powołanie do służby, a następnie w Twoim imieniu złożą dokumenty do Wojskowych Komend Uzupełnień. Mazowieccy headhunterzy zachęcają do założenia munduru poprzez osobisty przykład kontakt: https://www.wojsko-polskie.pl/6bot/krok-po-kroku/

 

6 MAZOWIECKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *