NA SYGNALE

Sprawca wielu włamań i kradzieży zatrzymany w policyjnym pościgu

Nawet 15 lat więzienia grozi 33-latkowi, który włamywał się i okradał m.in. mieszkania i sklepy na terenie miasta i powiatu płockiego. Skuteczne działania pościgowe śledczych z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu doprowadziły do zatrzymania mężczyzny. W czasie pościgu próbował zepchnąć policyjny radiowóz z drogi.

W ostatni weekend policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu płockiej KMP prowadzili działania, które miały ograniczyć serię włamań i kradzieży na terenie miasta i powiatu płockiego. Ustalenia śledczych doprowadziły ich w rejon jednego z miejskich targowisk. Tam „namierzyli” mężczyznę, który najpierw włamał się do jednego ze stoisk handlowych, a następnie ze skradzionymi przedmiotami wsiadł do bmw i odjechał.

Policjanci nie mieli żadnych wątpliwości, że to typowany przez nich podejrzany. Podjęli za mężczyzną pościg, który okazał się bardzo dynamiczny. Mężczyzna nie reagował na sygnały dźwiękowe i błyskowe i jechał pod prąd. Uciekając przed policjantami wjechał na chodnik, a następnie na pas zieleni, którym dalej uciekał. W pewnym momencie kierowca bmw stracił kontrolę nad pojazdem w wjechał w drzewa. Na ostatnim z nich wybił się i przeleciał kilka metrów w powietrzu. Mężczyzna podczas pościgu próbował zepchnąć z jezdni radiowóz. Płoccy kryminalni nie odpuścili i uszkodzonym pojazdem kontynuowali pościg.

W pewnym momencie bwm z dużą siłą uderzyło w zaparkowane auta, uszkadzając dwa z nich. Po zderzeniu pojazdów złodziej wybiegł z samochodu, którym się poruszał i zaczął uciekać. Kryminalni wspomagani przez funkcjonariuszy Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego dogonili mężczyznę, obezwładnili i zatrzymali. Odzyskali również w całości skradzione tej nocy mienie.

To 33-letni płocczanin był już karany za włamania oraz kradzieże sklepowe, niedawno zakończył odbywanie kary. Jeszcze w niedzielę został przesłuchany a zebrany przez funkcjonariuszy materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie łącznie kilkunastu zarzutów kradzieży i kradzieży z włamaniem. Sąd aresztował mężczyznę na trzy miesiące. 33-latek odpowie również za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo zdrowia funkcjonariuszy oraz za niezatrzymanie pojazdu do kontroli.

W świetle obowiązujących przepisów sprawcy, który był już uprzednio skazany w warunkach recydywy przed upływem 5 lat po odbyciu łącznie co najmniej jednego roku pozbawienia wolności za kradzież z włamaniem, może grozić nawet 15 lat pozbawienia wolności.

 

Autor: mł. asp. Krystyna Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *