ARTYKUŁYGORĄCY NEWSPOLECANE

Startuje budowa odcinka Ornowo – Wirwajdy na trasie S5

Budimex rozpoczyna realizację drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo – Wirwajdy w województwie warmińsko-mazurskim. Symboliczne wbicie łopaty odbyło się 29 lipca 2020 roku. Wartość kontraktu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie wynosi 165,6 mln zł netto.

Budowa inwestycji na odcinku Ornowo – Wirwajdy obejmie trasę o długości około 5 km. Fragment ten jest kontynuacją obwodnicy Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16 i stanowi część trasy ekspresowej S5 do Grudziądza, a finalnie do Wrocławia. Oficjalne rozpoczęcie prac odbyło się trzy miesiące po podpisaniu umowy.

W ramach zadania przewidziana jest realizacja drogi o przekroju dwujezdniowym oraz przebudowa poprzecznych ulic dojazdowych do obwodnicy.  Powstanie także węzeł Ostróda Zachód, dwa wiadukty oraz cztery przejścia dla zwierząt. Generalny wykonawca zobowiązał się do realizacji projektu w ciągu 31 miesięcy od momentu rozpoczęcia prac. W czas wykonania robót nie wliczają się okresy zimowe.

Budowa S5 na odcinku Ornowo – Wirwajdy jest kolejną inwestycją drogową Budimeksu w tej części Polski. Wcześniej generalny wykonawca zrealizował obwodnicę Olsztyna oraz południową obwodnicę Ostródy Pododcinek B, czyli blisko 10 – kilometrowy fragment trasy ekspresowej S7 (9,7km) i niewiele krótszą drogę krajową DK16 (9km). Na zakres robót ostródzkiej inwestycji składało się również wybudowanie największego w Europie mostu typu extradosed. Rekordowa czteroprzęsłowa inwestycja o łącznej długości 677 metrów została wykonana w technologii nawisowej.

Budimex SA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *