Zdrowie

Liść brzozy

Dobroczynne działanie brzozy znali już starożytni Rzymianie i Słowianie.

W dzisiejszych czasach ziołolecznictwo stosowane jest coraz rzadziej.

Dziś o liściach brzozy, które można zastosować jako środek  moczopędny i napotny. Pomocniczo może być zastosowany kamienicy nerkowej i łagodnych stanach zapalnych nerek.

Zbiór i suszenie

Brzoza jest drzewem bardzo licznie występującym w Polsce.  Należy unikać miejsc w pobliżu intensywnie nawożonych upraw, centrów dużych miast czy w pobliżu dróg o dużym ruchu. Poszukajmy więc miejsc gdzieś na uboczu…

Liście zbiera się wiosną, najlepiej kiedy są jeszcze lepkie. Można je suszyć w suszarni w temp. nie wyższej niż 40* lub w przewiewnym i zacienionym miejscu w temperaturze otoczenia.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na pyłek brzozy lub liście brzozy. Nie stosować wymuszonej diurezy w przypadku niedrożności dróg moczowych, niewydolnością spowodowaną niedrożnością serca i nerek.

Jak stosować brzozowe kuracje?

Napar z suszonych liści brzozy

(pomoc przy wypadających i zniszczonych włosach, w przypadku reumatyzmu i artretyzmu oraz jako baza w kąpielach łagodzących nadmierna potliwość)

Szklankę wysuszonych liści brzozy zalej 2 szklankami wrzątku, pozostaw do ostudzenia, po czym odcedzić i płucz włosy po ich umyciu. w przypadku kąpieli, napar wlej do ciepłej wody.

 

Napar ze świeżych liści brzozy

(działa antycellulitowo, wspomaga naturalną regenerację skóry)

Garść świeżo zebranych listków brzozy zalewamy wrzątkiem. Po wystygnięciu i odcedzeniu pijemy.

 

Okłady ze świeżych liści

(pomoc w oparzeniach, otarciach, wybarwieniu skóry, usuwaniu piegów)

Świeżo zebrane liście rozgnieć, tak aby puściły sok i przykładaj w wybrane miejsce.

 

Napar oczyszczający organizm

(działa jak naturalny detoks)

Przygotuj napar z równych części kopru włoskiego, liści brzozy, tamarynowca, fiołka trójbarwnego, morszczynu, łopianu czy mniszka lekarskiego. Zaparz, odstaw do ostygnięcia, odcedź i pij.

 

Macerat brzozowy

(ma działanie oczyszczające, odmładzające i wzmacniające skórę)

3 łyżki rozdrobnionych pączków brzozy zalej 300 ml zimnej wody zdrojowej, przykryj i odstaw do rana.

Rano dodaj 100 ml alkoholu 70% rozmieszanego z  cukrem lub gliceryną w proporcji 1:1. Przemywaj skórę lub rób z maceratu okłady w miejscach, gdzie chcesz ją wzmocnić lub zregenerować. Macerat bez dodania alkoholu, tylko na bazie wody zachowuje świeżość 48h, pod warunkiem przechowywania go w lodówce.

 

Źródło: Internet

Fot. Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *