ARTYKUŁYGOSPODARKA I POLLITYKA

Premier: Polska potrzebuje wielkich programów rozwojowych

Gospodarkę budują wielkie inwestycje, z których nie zrezygnujemy. Realizujemy je dzięki współpracy rządu z prezydentem Andrzejem Dudą. Robimy wszystko, aby nie tylko chronić, lecz także tworzyć miejsca pracy. W tym pierwszym celu wsparciem są Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa, w drugim – inwestycje publiczne.

Centralny Port Komunikacyjny – inwestycja w Polskę

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił wspólnie z Prezydentem Andrzejem Dudą inwestycję Centralnego Portu Komunikacyjnego jako najważniejszego narzędzia do walki z kryzysem gospodarczym.

CPK wraz z liniami kolejowymi i nowymi drogami to wielka szansa dla rozwoju całej Polski i przyciągnięcia inwestycji zagranicznych i krajowych. To wielka szansa na stworzenie wielkiej strefy ekonomicznej

– powiedział premier.

Co z wielkimi inwestycjami w czasie pandemii koronawirusa? Te inwestycje muszą nadal trwać

– podkreślił Prezydent Andrzej Duda.

CPK to nowe miejsca pracy

Inwestycja to wielka szansa na rozwój polskich firm. Szacuje się, że realizacja inwestycji stworzy ok. 150 tys. miejsc pracy, w tym 40 tys. w samym porcie lotniczym i 110 tys. w ramach sektorów gospodarki powiązanych z portem, m. in. w branży logistycznej, turystycznej, hotelowej, deweloperskiej, handlu i usługach.

Centralny Port Komunikacyjny to największe przedsięwzięcie infrastrukturalne, które oznacza potężny impuls dla gospodarki, rynku pracy i wzrostu gospodarczego. Ten węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Szacuje się, że roczna przepustowość Portu Lotniczego Solidarność w ramach CPK w I etapie wyniesie 400-450 tys. operacji lotniczych oraz 45 mln pasażerów rocznie.

Lepsze i szybsze połączenia w całej Polsce

CPK to przede wszystkim system transportu, który obejmie cały kraj, wszystkie 16 województw. Powstanie 1 800 km nowych linii kolejowych, w tym linie w standardzie kolei dużych prędkości, 400 km nowych dróg szybkiego ruchu. Zapewni przejazd z Warszawy do największych polskich miast w 2,5 godziny.  A przejazd z centrum Warszawy do CPK – 15 minut. To inwestycja, która wpłynie na podniesienie komfortu życia wszystkich Polaków.

Budowa CPK zaplanowana jest na lata 2020-2034. Uruchomienie I etapu CPK ma nastąpić w drugiej połowie obecnej dekady.

Wielkie polskie inwestycje

Duże przedsięwzięcia inwestycyjne budują polską gospodarkę. Jesteśmy ambitni jako naród, stąd dzięki współpracy, wdrażamy najlepsze projekty, dzięki którym odbudujemy siłę naszej gospodarki. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę wyrównujemy różnice, które występują pomiędzy regionami i dbamy o zrównoważony rozwój.

Obok Centralnego Portu Komunikacyjnego realizujemy inne ważne inwestycje publiczne, takie jak przekop Mierzei Wiślanej oraz budowa stopnia wodnego w Malczycach.

Realizowane są również liczne inwestycje drogowe dzięki wsparciu z Funduszu Dróg Samorządowych.

Na te inwestycje publiczne rząd patrzy kompleksowo i w długim horyzoncie czasowym. Stanowią one koło zamachowe polskiej gospodarki. Dzięki nim stymulujemy wzrost gospodarczy, chronimy miejsca pracy i pomagamy przetrwać polskim firmom. Jest to szczególnie ważne teraz, przy wychodzeniu w następstw gospodarczych epidemii koronawirusa.

Pomaga w tym wsparcie finansowe przygotowane przez rząd w ramach instrumentów pomocowych Tarczy Antykryzysowej oraz Tarczy Finansowej oraz innych rządowych programów inwestycyjnych.

W ramach Tarczy Antykryzysowej wypłacono już ponad 15,26 mld zł. Natomiast z Tarczy Finansowej na konta ponad 222 tys. firm, zatrudniających blisko 2,16 mln osób, trafiło ponad 42,2 mld zł.

Środki unijne na polskie inwestycje

Środki finansowe na wielkie polskie inwestycje będą opierać się również na środkach z budżetu UE. Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej, w połączeniu z wieloletnim unijnym budżetem na lata 2021-2027 będzie wspierał przede wszystkim projekty infrastrukturalne. Polska prawdopodobnie będzie jednym z głównych beneficjentów dodatkowych środków unijnych.

 

Źródło: Gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *