POLECANE

Stopy procentowe bliskie zera

To już trzecia obniżka stóp procentowych w tym roku zaskoczyła większość ekspertów.

Podstawowy wskaźnik, stopa referencyjna NBP, wynosi obecnie 0,1 proc. To najniższy poziom w historii, tylko mały krok dzieli nas od zera. Bankier.pl tłumaczy, co ta historyczna zmiana może oznaczać dla klientów instytucji finansowych.

Dla spłacających kredyty hipoteczne w złotych cięcie stóp oznacza spadek raty o kilka procent. Większość hipotek w Polsce opartych jest na zmiennej stopie procentowej i bazuje na wskaźnikach z rynku międzybankowego (WIBOR). Wskaźniki te zwykle podążają z kolei za stopami ustalanymi przez Radę Polityki Pieniężnej (chociaż zdarzały się, np. podczas poprzedniego kryzysu, wyjątki).

Jeszcze w marcu 2020 r. WIBOR 3M wynosił około 1,7 proc. Po serii obniżek stóp zbliży się zapewne do poziomu ok. 0,3 proc. Jak to przekłada się na wysokość opłacanej raty? Kredytobiorca, który zaciągnął kredyt hipoteczny na 350 tys. zł, na 30 lat, z 2-punktową marżą:

  • Na początku marca 2020 r. płacił ratę w wysokości 1610 zł.
  • Po ostatniej obniżce płacić będzie 1345 zł.

– Łącznie rata kredytu obniżyła się o ponad 16 proc. Co miesiąc w domowym budżecie pozostawać będzie o ponad 260 zł więcej niż przed cięciami – komentuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

Dla oszczędzających na lokatach i kontach oszczędnościowych obniżenie stóp procentowych zwiastuje kolejne obniżki oprocentowania. Banki zapewne pozostawią „symboliczne” stawki – nie zdecydują się na zupełne pozbawienie klientów odsetek. Można oczekiwać, że porównania produktów depozytowych będą się rozgrywać na poziomie drugiego miejsca po przecinku. Przy okazji bardzo prawdopodobne jest uproszczenie cenników – utrzymywanie kilku typów np. rachunków oszczędnościowych nie będzie miało większego sensu, gdy oprocentowanie dzieli krok od zera.

Więcej na: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Stopy-procentowe-bliskie-zera-Co-to-oznacza-dla-klientow-bankow-7894320.htm

 

Infowire

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *