ARTYKUŁYGORĄCY NEWS

Od 4 maja drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem

Tuż po majówce otwarte zostaną centra handlowe oraz hotele i inne miejsca noclegowe (z ograniczeniami). Uruchomiona zostanie rehabilitacja, a pracujący rodzice będą mogli posłać dzieci do żłobków i przedszkoli (opieka w małych grupach od 6 maja). Otworzą się także niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea oraz galerie sztuki.

„Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nie luzujemy reguł sanitarnych” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, z domu powinniśmy wychodzić jedynie do pracy, po zakupy oraz w sprawach ważnych dla zdrowia. „Proszę o dyscyplinę społeczną. To od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki” – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki poinformował jednocześnie, że dzięki antykryzysowym działaniom rządu uratowanych zostało ponad 2 mln miejsc pracy. „Uruchomiliśmy Tarczę Finansową, której środki pochodzą z budżetu państwa” – podkreślił premier. „Chcemy uchronić możliwie wszystkie przedsiębiorstwa przed bankructwem” – dodał.

Otwarcie centrów handlowych – od 4 maja

·       W galeriach handlowych obowiązywać będzie ścisły reżim sanitarny.
·       Jedna osoba przypadać będzie na 15m2 powierzchni sklepowej (z wyłączeniem korytarzy).
·       W centrach handlowych nadal zamknięta będzie przestrzeń rekreacyjna oraz strefy, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Otwarcie hoteli i obiektów z miejscami noclegowymi – od 4 maja

·       Ograniczona pozostanie działalność restauracji hotelowych oraz przestrzeni rekreacyjnej (siłownie, sale pobytu, baseny).

Uruchomienie rehabilitacji – od 4 maja

·       Przywrócone zostaną świadczenia opieki zdrowotnej dotyczące rehabilitacji leczniczej.
·       Rozwiązanie to nie będzie dotyczyć salonów masażu.

Otwarcie bibliotek, muzeów i galerii sztuki – od 4 maja

·       Decyzja o otwarciu danej placówki należeć będzie do organu prowadzącego po konsultacji z sanepidem.

Umożliwienie działalności żłobków i przedszkoli w reżimie sanitarnym – od 6 maja

·       Opieka zostanie zorganizowana dla dzieci pracujących rodziców.
·       Decyzję o otwarciu danej placówki podejmie organ prowadzący po uwzględnieniu m.in. wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jak wyjaśnił premier, znoszenie dalszych ograniczeń związanych z koronawirusem zależeć będzie od wskaźnika przyrostu zachorowań, utrzymywania przez Polaków dystansu społecznego oraz wydajności służby zdrowia. Co do zasady, kolejne etapy będą ogłaszane w cyklu 2-tygodniowym.

Trzeci etap znoszenia ograniczeń

·       Możliwe będzie stacjonarne działanie restauracji i kawiarni (z ograniczeniami).
·       Otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.
·       Zorganizowana zostanie opieka nad dziećmi w klasach szkolnych 1-3 (ustalona zostanie maksymalna liczba dzieci w sali.)

Czwarty etap znoszenia ograniczeń

·       Otwarte zostaną teatry i kina (z ograniczeniami sanitarnymi).
·       Możliwe będą zgromadzenia do 50 osób.
·       Otwarte zostaną salony masażu i solaria.
·       Możliwa będzie działalność siłowni i klubów fitness.

20 kwietnia rząd uruchomił pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów związanych z koronawirusem. Można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, dostępne są lasy i parki, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego. Od 4 maja otwarte zostaną ponadto niektóre obiekty sportowe i ruszy ekstraklasa.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o działaniach mających na celu zwiększenie liczby testów na obecność koronawirusa. Jak zaznaczył, rząd chce także testować personel w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych. „Chcemy zaproponować model funkcjonowania, który by polegał na tygodniu pracy i tygodniu odpoczynku w domu. Przeznaczyliśmy na to ok. 50 mln zł miesięcznie” – wyjaśnił Łukasz Szumowski. Minister zaapelował jednocześnie o przywrócenie planowych zabiegów i badań w placówkach ochrony zdrowia.

 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *