ARTYKUŁYGORĄCY NEWSPOLECANE

Płonie największy park narodowy w Polsce

Płoną hektary bezcennych, chronionych bagien, łąk, lasów i turzycowisk Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pożar niszczący tysiące hektarów, najmniej przekształconych przez człowieka, fragmentów parku. Ogień w największym polskim parku narodowym wybuchł w niedzielę wieczorem, 19 kwietnia.

Obecnie straty szacuje się na 6 000 hektarów!

Przed trzydziestu laty walka o utworzenie Biebrzańskiego Parku Narodowego była powodem, dla którego Fundacja WWF rozpoczęła swój pierwszy projekt w Polsce. Obszar ten został uznany za niezwykły w skali całej Europy, dlatego podjęto decyzję o zaangażowaniu się WWFu w naszym kraju.

Teraz, na naszych oczach dzieje się tragedia. Tracimy siedliska zwierząt, które występują w Europie tylko w Biebrzańskim Parku Narodowym. To właśnie tam gniazduje orlik grubodzioby, dla którego teren ten jest jedyną taką ostoją w Unii Europejskiej. W Parku występuje też wiele innych rzadkich gatunków zwierząt i roślin. W ogniu giną żyjące w kępach turzyc, norniki północne. Gęsi gęgawy straciły w płomieniach gniazda, może również świeżo wyklute pisklęta. Płoną suche trzciny i liście turzyc, ale również drzewa i zarośla, a wśród nich niezwykłe krzewiaste brzozy niskie – bardzo rzadki w Polsce gatunek bagienny. Ogień niszczy system korzeniowy storczyków. Przyroda ponosi niewyobrażalne straty!

Niewykluczone, że przyczyną pożaru było wypalanie traw, a strażacy mówią o nawet kilkunastu ogniskach pożaru.

Tegoroczna susza powoduje, że może się zapalić gleba torfowa. Jeśli do tego dojdzie, pożar może trwać miesiącami, a spalić może się warstwa torfu nawet kilkumetrowej grubości.

 

Biebrzański Park Narodowy potrzebuje naszej pomocy.

Gaszenie pożaru na terenach bagiennych jest ogromnie trudne. Ogień znajduje się na trudno dostępnych terenach. By dotrzeć do miejsca akcji, strażacy nierzadko muszą pokonać dwa kilometry pieszo i sami przeprawić się przez rzekę. W rozprzestrzenianiu się pożaru pomagają warunki pogodowe – wyjątkowa jak na tę porę roku susza oraz chwilami silny wiatr.

Biorąc pod uwagę rozmiar tragedii jaka dotknęła Biebrzański Park Narodowy i ogromne zaangażowanie strażaków i druhów ochotników, w odpowiedzi na sygnały od Was informujemy, że możliwe jest przekazanie wsparcia na doposażenie OSP w niezbędny sprzęt gaśniczy. Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia.” – czytamy w oficjalnym komunikacie Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego.

 

To dzięki Wam, naszym darczyńcom, mogliśmy wspierać tworzenie Parku, chcemy pomóc też teraz! Przyłączamy się do apelu Dyrektora Parku i prosimy o wsparcie.

Konto, na które można wpłacać środki:

Biebrzański Park Narodowy

Tytuł wpłaty: „darowizna pożar 2020”

Bank Gospodarstwa Krajowego

SWIFT: GOSKPLPW

IBAN:  PL 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016

Adres: Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

 

 

Rzecznik Prasowy, WWF Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *