ARTYKUŁYGORĄCY NEWS

Oprocentowanie lokat spada, a będzie jeszcze gorzej

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat kwartalnych było w ubiegłym miesiącu najniższe od początku 2018 r. – wynika z analizy Bankier.pl. Dotyczy to zarówno lokat na 10 tys. zł i to bez względu na konieczność spełnienia dodatkowych warunków, jak i depozytów na 100 tys. zł. Niewiele lepiej jest z ofertami na 12 miesięcy.

Bankier.pl staruje z nowym, kwartalnym raportem, który będzie pokazywał, jak zmienia się w czasie oprocentowanie najlepszych lokat na rynku. Biorąc pod uwagę rodzaje depozytów, które najczęściej interesują deponentów, DepoTracker będzie analizą najwyżej oprocentowanych lokat kwartalnych na 10 tys. zł i 100 tys. zł oraz najlepszych lokat rocznych na 100 tys. zł.

Depozyty 3-miesięczne na 10 tys. zł z dodatkowymi warunkami to od dawna najwyżej oprocentowane oferty na rynku. Średnie oprocentowanie pięciu najlepszych lokat przez kilka miesięcy wynosiło 4 proc. rocznie. Od lipca ubiegłego roku średnia zaczęła jednak sukcesywnie spadać i w marcu 2020 r. wyniosła 3,60 proc. w skali roku. To najniższy poziom od ponad dwóch lat. Podsumowanie jest takie samo w przypadku lokat na ten sam okres i kwotę, ale bez dodatkowych wymogów. Badana przez nas średnia odnotowała w marcu br. najniższy poziom od początku 2018 r. (1,52%).

Wykres prezentujący średnią pięciu topowych ofert na 100 tys. zł na okres 3 miesięcy wykazuje się takim samym trendem, jak poprzednio omawiane. W ciągu ostatnich dwóch lat średnia osiągnęła swoją maksymalną wartość dwukrotnie. Od kwietnia ubiegłego roku zaczęła jednak spadać i według ostatnich danych wynosi 2,12 proc. rocznie, czyli o 0,92 pp. mniej niż rok wcześniej. Ostatnie miesiące nie były także łaskawe dla zwolenników lokat 12-miesięcznych. W lipcu 2019 r. badana średnia była najniższa od początku 2018 r. i zatrzymała się na poziomie 2,20 proc. w skali roku. Obecnie wynosi niewiele więcej, bo 2,28 proc. w skali roku.

– To jednak nie koniec spadków na depozytach terminowych. Biorąc pod uwagę, że ranking lokat kwartalnych z marca opublikowany został przed pierwszą obniżką stóp procentowych ogłoszoną 17 marca br., a zestawienie lokat rocznych pomiędzy dwoma ostatnimi cięciami, nie należy spodziewać się szybkiego odbicia od trendu spadkowego. Zapowiedź kolejnych obniżek można już dostrzec w kwietniowym rankingu lokat kwartalnych – komentuje Monika Dekrewicz, redaktor Bankier.pl.

 

Źródło: Bankier.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *