Wykończenia wnętrz: Izolacja przeciwwodna, wodochronna
Potrzeba wykonania izolacji wodoodpornej i chroniącej przed wilgocią występuje głównie w łazienkach, pralniach, piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych, kuchniach, na tarasach czy balkonach. Tutaj szczególnie podłogi i ściany są mocno narażone na zalewanie wodą i wilgoć.
Glazura i terakota w roli okładzin wodochronnych, szczególnie, gdy myślimy o miejscach fugowanych nie stanowi szczelności. Woda w tym wypadku, wcześniej, czy później przedostanie się do niższej warstwy i z biegiem czasu może uszkadzać ściany, powodować wilgotnienie, zagrzybienie, co będzie narażać inwestora na dodatkowe koszty. Dlatego tak ważna jest izolacja, o której warto pamiętać wtedy, gdy podłoże pod płytkami wykonane jest z materiałów mniej trwałych, typu tynki gipsowe, płyty g-k, bloczki z betonu komórkowego.
Co stosować wewnątrz pomieszczeń
Do tego typu pomieszczeń optymalna wydaje się płynna folia, która jest bezspoinową powłoką uszczelniająca. Idealnie zabezpiecza przed wodą i wilgocią. Jest także elastyczna, co optymalnie sprawdza się przy trudnych powłokach. Przed jej położeniem należy pamiętać, aby podłoże było suche, odtłuszczone i stabilne. Wolne od biologicznej i chemicznej agresji. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia podłoża muszą zostać oczyszczone przed położeniem folii. W przypadku ciężkich zabrudzeń dokonujemy ingerencji mechanicznej. Następnie, jeśli występują nierówności na posadzkach, czy ścianach należy je uzupełnić zaprawą.
Należy pamiętać, aby po pełnym utwardzeniu podłoża, minimum 24 godziny przed zastosowaniem hydroizolacji, na całość nanieś preparat gruntujący, który wyrówna chłonność podłoża i zwiększy przyczepności, lub grunt głęboko penetrujący, dodatkowo wzmacniający podłoże. Teraz należy nanieść płynną folię w dwóch warstwach. Jest to ilość minimalna. Należy teraz zadbać o to, aby powłoka była szczelna i posiadała jednolitą grubością. Do tego celu najlepiej nadaje się wałek, gładka szpachla, pędzel lub paca. W narożach, miejscach występowania dylatacji i przejść rur instalacyjnych należy zastosować wzmacniające taśmy, narożniki oraz mankiety. Można je wkleić w podłoże przy pomocy płynnej folii.
Po wyschnięciu należy sprawdzić skuteczność montażu i dopiero wtedy można użyć kolejnej warstwy płynnej folii. W przypadku powierzchni, które są narażone na bardzo duże oddziaływanie na wilgoć, często zaleca się nałożenie trzeciej warstwy preparatu. Po upływie minimum 24 godzin można przystąpić do klejenia okładzin ceramicznych. Ten czas jest potrzebny do całkowitego utwardzenia wykonanej powłoki uszczelniającej.
Co stosować na zewnątrz pomieszczeń
Na zewnątrz stosuje się zazwyczaj szybkowiążącą zaprawę odporną na wodę, mróz, starzenie się oraz na wpływ promieni UV. Jest to dwuskładnikowa elastyczna izolacja przeciw wodna odporna na działanie wody pod ciśnieniem dodatnim i ujemnym. Co ciekawe, niektóre z tych izolacji posiadają dopuszczenia do kontaktu z woda pitną. Zaprawa jest odporna chemicznie na działanie różnego rodzajów czynników agresywnych oraz nieszkodliwa dla środowiska.
Tej zaprawy można użyć do wykonywania tzw. hydroizolacji na podłożach betonowych, tynkach cementowych, jastrychach oraz cementowo – wapiennych. Co warte podkreślenia, zaletą tego produktu jest wydłużony czas obróbki wymieszanej zaprawy oraz łatwość aplikacji, przez co można go stosować na powierzchniach o bardzo skomplikowanych kształtach. Gotową masę można zastosować pod płytki kamienne oraz ceramiczne.
Gotowy preparat nadaje się do hydroizolacji ścian, podłóg w piwnicach, fundamentów, a także do podziemnych garaży. Bez problemu poradzi sobie w łazienkach, pod prysznicem, brodzikiem, w tych warunkach, gdzie panuje duże narażenie na wodę i wilgoć. Istotna sprawa jest tutaj wysoka przepuszczalność membrany, co pozwala na uniknięcie kondensacji wilgoci. Minimalna grubość całej izolacji powinna wynosić ok. 3 mm, w zależności od zastosowania. Dzięki wydłużonemu czasowi użycia wymieszanej zaprawy (aż do 90 min.), nie trzeba często przygotowywać następnej partii materiału. Wszelkie prace wykończeniowe czy ruch pieszy możliwe są po 24 godzinach od nałożenia masy.