INNEStyl Życia

Wielkanoc 2020

Tegoroczna Wielkanoc będzie inna niż znane do tej pory. Święta Wielkanocna  przez epidemię koronawirusa większość z nas spędzi w domu  z dala od bliskich. Wiadomo już , że nie odbędą się uroczystości Triduum w dotychczas znany sposób. W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Co powinno znaleźć się w święconce?  Jak  pobłogosławić pokarmy w domu?

Święconka jest częścią tradycji świąt wielkanocnych. Symbolika produktów związana jest ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa oraz budzącą się do życia naturą. Święconka zawiera chleb , który jest symbolem obfitości i pomyślności. Chleb nawiązuje również do fragmentu Pisma Świętego o rozmnożeniu chleba przez Jezusa.  Do koszyczka dodawana jest wędlina. Mięso to symbol dobrobytu i ma nawiązywać do baranka zabijanego przez Izraelitów w święto Paschy. Babka drożdżowa lub mazurek to symbol dostatku. Korzeń chrzanu symbolizuje gorycz Męki Pańskiej. Chrzan pokrojony w słupki ma przypominać gwoździe, jakimi był przybity Pan Jezus do krzyża. Sól  oznacza prawdę, wolność i oczyszczenie. W tradycji ludowej uważano również, że święcona sól ochrania dom przed złem. Czarny pieprz symbolizuje gorzkie zioła, które znane były żydowskiej tradycji święta Paschy.  Twaróg jest  symbolem jedność pomiędzy człowiekiem i rozkwitającą na wiosnę przyrodą.  Święta wielkanocne nie, mogą  odbyć się również bez jajek. Pisanki symbolizują odrodzenie na wzór zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.

Błogosławienie święconki w domu

Wielka Sobota w polskiej tradycji to dzień święcenia pokarmów. Wtedy to wypełniamy  koszyczki wyprasowanymi i czystymi serwetkami, zdobimy bukszpanem i zapełniamy żywnością.

Tegoroczna Wielka Sobota  roku dla katolików będzie inna niż dotychczas.

Episkopat Polski zachęca w tym roku katolików, aby w Wielką Sobotę skorzystali z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Odradza się organizowanie tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tradycyjnego święcenia pokarmów proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”.

Konferencja Episkopatu dostosowała  tekst i obrzęd do sytuacji panującej epidemii. Dla osób chcących przeżyć Wielkanoc w wymiarze tradycyjnym i duchowym zamieszczamy treść wspomnianego błogosławieństwa. Zgodnie z nim głowa rodziny powinna pobłogosławić pokarm przed uroczystym śniadaniem wielkanocnym, gdy przy stole zgromadzą się domownicy. Przewodniczący błogosławieństwa zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *